Artykuł sponsorowany

Chirurgia stomatologiczna - jakie zabiegi oferuje współczesna stomatologia?

Chirurgia stomatologiczna - jakie zabiegi oferuje współczesna stomatologia?

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń jamy ustnej oraz okolicznych tkanek. W ostatnich latach, dzięki rozwojowi technologii i nauki, chirurdzy stomatologiczni mają do dyspozycji coraz więcej nowoczesnych metod leczenia. W poniższym artykule przedstawimy cztery popularne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, które znacznie wpłynęły na poprawę komfortu pacjentów i skuteczności leczenia.

Przeczytaj również: Czy chirurgia stomatologiczna jest bolesna? Porady dla pacjentów

Ekstrakcja zębów

Ekstrakcja zębów to jedno z najbardziej podstawowych zabiegów chirurgii stomatologicznej. Polega na usunięciu zęba z jego łożyska w kości szczęki lub żuchwy. Współczesna stomatologia oferuje różne metody ekstrakcji, takie jak ekstrakcja prostą (usunięcie zęba za pomocą kleszczy) czy ekstrakcja chirurgiczna (usunięcie zęba za pomocą niewielkiego nacięcia w dziąśle). W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie ekstrakcji ósemek, które ze względu na swoje położenie mogą powodować problemy w jamie ustnej. Dzięki nowoczesnym technikom znieczulenia oraz precyzyjnym narzędziom, ekstrakcja zębów jest obecnie mniej bolesna i bardziej komfortowa dla pacjenta.

Implanty stomatologiczne

Implanty stomatologiczne to jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w dziedzinie chirurgii stomatologicznej. Polega na wszczepieniu do kości szczęki lub żuchwy specjalnego śrubowego implantu wykonanego z biokompatybilnego materiału, takiego jak tytan. Implant pełni rolę korzenia zęba, na którym następnie umieszcza się koronę protetyczną. Implanty stomatologiczne są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które utraciły zęby na skutek urazu czy choroby. Dzięki nowoczesnym technikom diagnostycznym, takim jak tomografia komputerowa czy planowanie cyfrowe, leczenie implantologiczne jest obecnie bardzo precyzyjne i skuteczne. 

Regeneracja kości i błony śluzowej

W niektórych przypadkach w trakcie leczenia stomatologicznego konieczna jest regeneracja kości lub błony śluzowej jamy ustnej. Może to być spowodowane np. zaawansowanym ubytkiem kostnym wynikającym z chorób przyzębia czy po usunięciu torbieli. Współczesna chirurgia stomatologiczna oferuje różne metody regeneracji tkanek, takie jak przeszczepy kostne czy zastosowanie błon kolagenowych. Dzięki tym technikom możliwe jest odbudowanie utraconej tkanki kostnej i przywrócenie prawidłowych warunków do wszczepienia implantu czy wykonania innych zabiegów. 

Leczenie chorób przyzębia

Choroby przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł czy choroba periodontalna, są jednymi z najczęściej występujących problemów w jamie ustnej. Współczesna chirurgia stomatologiczna oferuje różne metody leczenia tych schorzeń, takie jak kiretaż zamknięty (usunięcie kamienia nazębnego i zmienionych chorobowo tkanek) czy kiretaż otwarty (usunięcie zmienionych chorobowo tkanek przy użyciu nacięcia w dziąśle). W przypadku zaawansowanych stanów chorobowych konieczne może być również przeprowadzenie operacji periodontalnej, która pozwala na odbudowę utraconej tkanki kostnej i przywrócenie prawidłowych warunków w jamie ustnej.